Pardubice na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Pardubice
Domů - Portál PardubiceKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Pardubic, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Historické památky > Hrady > Hrad Kunětická hora

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Hrad Kunětická hora

Fotogalerie:
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora
Hrad Kunětická hora

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Hrad Kunětická hora

Schránka:
Přidej do schránky.

Území, uprostřed něhož se hora zvedá, patřilo od 11. století benediktinskému klášteru v Opatovicích nad Labem, a proto tu nevznikl panský hrad. Po dobytí kláštera husity (1421) vystavěl Diviš Bořek z Miletínka na vrcholu hory před rokem 1423 hrad, jeden z mála z husitského období. Pozdějšími přestavbami se změnil natolik, že jej v nynějším komplexu nelze spolehlivě rozeznat.

V roce 1464 hrad patřil králi Jiřímu, pak jeho synovi Jindřichovi staršímu, roku 1490 přešel koupí na Viléma z Pernštejna. Za něho a jeho synů došlo k velkorysé pozdně gotické přestavbě Kunětické Hory. Později ztrácela na významu, roku 1645 byla vypálena a pobořena Švédy. Osobitý plán arch. D. Jurkoviče a J. Pacla na obnovu hradu nebyl důsledně proveden.

Kunětická hora vznikla asi před 30 milióny let a nikdy nebyla sopkou. Její láva utuhla mělce pod povrchem, odnosem křídových vrstev byla vypreparována její dnešní podoba. Exteriér: Na severní straně hradu, kudy vede přístupová silnice, stávaly 4 brány. Třetí se vcházelo do tzv. dolní ohrady se studnou a hospodářskými staveními. Cesta se tu náhle lomila k západu. Pátá a šestá brána se zachovala, částečně upravené D. Jurkovičem v l. 1923 - 1928.

V patrech šesté brány vznikly slohové salónky, zelený a červený. Vedle brány bývala restaurace s několika místnostmi. V protilehlém nádvoří zv. předhradí, na výčnělku skály, stojí pozdně gotická kaple Kateřiny Sienské se sklípkovou klenbou, vedle ní barokní kaplička a z roku 1698. Vlastní hrad, oddělený od předhradí ve skále vytesaným příkopem a mostem, tvoří palác na čtvercovém půdorysu s nevelkým úzkým nádvořím, přístupným portálem z roku 1509. Přízemí jižního křídla paláce má dvě hrotité arkády se sklípkovými klenbami. Při jv. nároží se zvedá válcová Černá věž, zv. také Čertova, pocházející z gotického období. Bývala 28 m vysoká a jen o málo převyšovala hradní palác z pernštejnské éry. Při úpravách byla zvýšena dozděním o 6,5 m. Pod věží je hladomorna, hluboká 6 m. Rozsáhlé pernštejnské opevnění hradu zpevňovaly tři velké předsunuté bašty. Zachovaly se dvě, třetí se zřítila roku 1884 jako důsledek těžby kamene v lomu.

Rytířská síň v přízemí hradního paláce mírně lichoběžníkového půdorysu má bohatou sklípkovou klenbu (jde však o železobetonovou kopii z roku 1921, nahrazující v roce 1871 zničenou klenbu původní), sklenutou na střední čtyřboký pilíř. Přiléhá k ní menší prostora, zaklenutá rovněž sklípkově. 1. patro se dělí na tři místnosti, poslední podlaží tvořilo reprezentační část paláce. Velký sál bývá nazýván také tabulnicí. Kruhové místnosti v nižších patrech věže uzavírají také sklípkové klenby. V hradních prostorách bývaly muzeální sbírky, nálezy z hradu a tzv. pietní koutek (Pardubický Slavín).


Adresa a kontaktní informace:
HRAD KUNĚTICKÁ HORA
KUNĚTICE
533 04  SEZEMICE

telefon:+420 466 415 428

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°4'49,80"; E15°48'29,88"
Zpráva pro Hrad Kunětická hora
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku červenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 690

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Pardubice
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena