Pardubice na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Pardubice
Domů - Portál PardubiceKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Pardubic, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Muzeum her a hraček v Pardubicích

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Muzeum her a hraček v Pardubicích

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Muzeum her a hraček v Pardubicích

Schránka:
Přidej do schránky.

Sbírka hraček patří ve spektru kolekcí Východočeského muzea k těm mladším, byla založena v roce 1975. Najdeme v ní hračky od druhé poloviny 19. století po současnou produkci. Unikátnost sbírky tkví především v její rozmanitosti. Jsou v ní zastoupeny hračky z dobové tovární produkce, lidové hračky domáckých výrobců i hračky, které si děti vyráběly samy. Významnou součástí je kolekce autorsky navržených hraček, z nichž je na prvním místě nutné uvést soubor dřevěných hraček z dílny pardubického rodáka, průmyslového výtvarníka Víta Gruse. Přes svou teprve třicetiletou existenci má tato sbírka za sebou bohatou a velmi úspěšnou výstavní kariéru v Pardubicích, mnoha městech České republiky i v zahraničí.

Jedná se o pohádkovou expozici a proto zde hračky, se kterými si často hrály děti několika generací, ožívají zarámovány do děje několika nejznámějších pohádkových příběhů a vtahují nás do dějů bez hranic času a místa, do světa dětské fantazie. Klasická pohádka Hanse Christiana Andersena "Cínový vojáček" navozuje atmosféru měšťanské domácnosti v drobných kulisách dětských pokojíčků.

Jsou zde jako by mávnutím kouzelného proutku zmenšené porcelánové servisy, sevřené šiky pochodujících postaviček vojáčků i houpací kůň, na kterém bylo možné vyjíždět do klukovských bitev a řada dalších her. "Princezna na hrášku", další příběh z pera velkého pohádkáře, jehož dvousté výročí narození jsme si v letošním roce připomněl celý svět, je pozadím pro svět půvabných panenek, postýlek i kočárků. "Šípková Růženka" sní svůj sen o krásném princi mezi roztodivnými stavbami hradů, postavených ze stavebnic kamenných i dřevěných kostek.

Hry na vaření a napodobování maminek při domácích pracích nezbytně vyžadovaly sady nádobíček a kuchyňského náčiní, kamínka, stoly a kredence - od těch obyčejných až po noblesní kuchyňské vybavení. Tyto hračky jsou spojeny s oblíbenou lidovou pohádkou "Hrnečku vař". Poslední příběh "O panence, která tence plakala" z cyklu pohádek "Povídání o pejskovi a kočičce"od Josefa Čapka tvoří rámec pro desítky ukázek hraček z 30. až 40. let 20. století - od dojemně "opotřebovaných" plyšových medvědů, koček a psů až po technické hračky - železnice, parní stroje či miniaturní filmovou promítačku.

Pohádkovou atmosféru a rámec všech těchto pohádkových příběhů milovaných generacemi dětí tvoří malované výjevy. Pokud navštívíte novou stálou pohádkovou expozici Východočeského muzea "Bylo nebylo...", vstoupíte do světa bezbřehé dětské fantazie, kterou by si měl každý i v dospělosti uchovávat v koutku duše jako milou vzpomínku na vzácný svět radosti a štěstí.


Adresa a kontaktní informace:
MUZEUM HER A HRAČEK V PARDUBICÍCH
PARDUBICE - ZÁMEK 2
530 02  PARDUBICE 2

telefon:+420 466 799 240
fax:+420 466 513 056
e-mail:vcm@vcm.cz

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°2'27,60"; E15°46'37,20"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Muzeum her a hraček v Pardubicích
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 681

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Pardubice
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena